Obsah

Úvod

Poznávací blok
„Pevnosť papiera“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a kvapaliny“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a teplo“
(Matejka, Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a pohyb“
(Matejka, Haverlíková)

Doplňujúce informácie
pre učiteľa
(Haverlíková)

Diskusia

Linky
SCHOLA LUDUS: Papierová fyzika
SCHOLA LUDUS, Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania na FMFI UK v Bratislave

PoznÁvacÍ blok „Papier a teplo“
Popis aktivít

Nehorľavý papier – zhodnocovanie

Ohnisko: Ovplyvňovanie tepelných vlastností papiera
Koncept: Papier podľa želania
Myšlienky: Prísady a povrchová úprava
Hodnoty: Vecné:
  • Vlastnosti látok možno cielene meniť.
Poznávacie:
  • Rozvíjanie tvorivosti

Pomôcky: -

Časová náročnosť: 15 minút

Metodika: Aktivita vychádza z najčastejších predstáv o vlastnostiach papiera a obáv z nebezpečenstva spôsobeného ľahkou horľavosťou papiera. (Žiaci mohli tieto svoje predstavy sformulovať napríklad v rámci aktivity „Papierový svet“.) Aktivitu možno uviesť provokáciou: Tak vymyslime nehorľavý papier!
Pri riešení problému môžu žiaci zužitkovať vedomosti získané nielen v rámci poznávacieho bloku „Papier a teplo“, ale aj bloku „Papier a kvapaliny“ (najmä jej časti „Papier zblízka“).
Problém možno riešiť formou riadeného rozhovoru využívajúc prvky metódy Šesť klobúkov pre tvorivé myslenie. [18]

Aký pocit vo vás vyvoláva predstava nehorľavého papiera? – bezpečie; nemožné; zbytočné; ...
Ako by sme mohli spraviť papier nehorľavým? Môžete sa nechať uniesť fantáziou. – používať papier výlučne pod vodou; zalisovať do papiera vodné mikrokapsule, ktoré by pri teplote nad 60°C praskli a vyliala by sa z nich voda; ...
Čo vieme o horení papiera? Čo vieme o možnostiach ovplyvňovania vlastností papiera? - Papier je vyrobený z dreva, takže väčšina, čo v ňom horí je rovnaké ako v dreve – celulóza (prvkové zloženie: uhlík, vodík a kyslík). V ideálnom prípade, pri dokonalom spaľovaní, by z celulózy mal vzniknúť len oxid uhličitý a voda. Spravidla ide vždy o nedokonalé spaľovanie, pyrolýzu a produktom horenia je aj grafit. Na spaľovanie a produkty spaľovania majú vplyv aj prísady v papieri (napríklad bieliace), preto pri pyrolýze vznikajú aj aromatické uhľovodíky.
Vlastnosti papiera možno ovplyvniť štruktúrou papiera, prísadami (zložením papiera) a povrchovou úpravou.

Ako možno spraviť papier nehorľavým? - môžeme pridať nehorľavé, teplo odvádzajúce prísady (napríklad sklenené vlákna, sadru) alebo nehorľavú povrchovú vrstvu (impregnácia povrchu polystyrénom).
Aké sú riziká jednotlivých metód úpravy papiera na nehorľavý? – zvýšené chemické znečistenie pri výrobe, uvoľňovanie chemikálií pri zvýšenej teplote, papier nie je recyklovateľný, nepodlieha biologickému rozkladu (pozn. dnes už existuje aj nehorľavý papier, ktorý sa biologicky rozkladá).

Skúsenosti: Aktivita nebola súčasťou programu tábora Experimentáreň 2009.