Obsah

Úvod

Poznávací blok
„Pevnosť papiera“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a kvapaliny“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a teplo“
(Matejka, Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a pohyb“
(Matejka, Haverlíková)

Doplňujúce informácie
pre učiteľa
(Haverlíková)

Diskusia

Linky
SCHOLA LUDUS: Papierová fyzika
SCHOLA LUDUS, Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania na FMFI UK v Bratislave

DoplŇujÚce informÁcie pre uČiteĽa

Fyzikálne vlastnosti papiera a ich meranie

Pre fyzikálne vlastnosti papiera (mechanické, elektrické a optické vlastnosti), ale aj pre funkčnosť papiera, jeho trvanlivosť alebo pach je rozhodujúce chemické zloženie a morfologická štruktúra použitých surovín.
Napríklad chemické zloženie vláknin používaných v papierenskom priemysle sa vyznačuje prevahou hydrofilných látok (celulóza, hemicelulóza). Hydrofilné látky sú polárne, t. j. ich molekuly sa chovajú ako elektrické dipóly. Aj voda je polárnou látkou. Preto sa papier ľahko zmáča vodou.
Papier má kapilárne-pórovitú štruktúru. Táto makroštruktúra ovplyvňuje mechanické a optické vlastnosti papiera, ale rozhodujúci vplyv má aj na ďalšie fyzikálne vlastnosti.

Medzi základné fyzikálne vlastnosti, ktoré sa sledujú pri kvalite papiera, patria: plošná hmotnosť, hrúbka, hustota, hladkosť, vlhkosť, priepustnosť pre vodu, priepustnosť pre vzduch, priepustnosť pre plyny, priepustnosť pre vodnú paru, savosť, rozmerová stálosť.

Pri výrobe papiera sa vyhodnocujú jeho mechanické vlastnosti, medzi ktoré patria napríklad: pevnosť v ťahu, pevnosť v pretlaku, pevnosť v prieraze, pevnosť v lome, odolnosť voči prehýbaniu, odolnosť voči krúteniu, povrchová pevnosť, vnútorná väzbová pevnosť, štiepavosť, tuhosť.
Väčšina skúšok mechanických vlastností papiera bola vypracovaná na základe empirických poznatkov a má charakter dohody. Použitie zmluvných skúšok si vynucuje nehomogenita papiera a anizotropia jeho mechanických vlastností, ako aj nelineárna závislosť deformačných účinkov od veľkosti deformačnej sily.

Optické vlastnosti papiera sa prejavujú odrazom, pohlcovaním a prepúšťaním svetelných lúčov jeho povrchom. Zvyčajne sa všetky tieto javy uplatňujú súčasne a vyvolávajú v ľudskom oku zrakové vnemy. Vnímame farbu, belosť, lesk, nepriesvitnosť, prípadne priehľadnosť, stálosť na svetle.

Z elektrických vlastností sa sledujú elektroizolačné kvality a schopnosť vytvárať a udržať v sebe elektrický náboj.