Obsah

Úvod

Poznávací blok
„Pevnosť papiera“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a kvapaliny“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a teplo“
(Matejka, Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a pohyb“
(Matejka, Haverlíková)

Doplňujúce informácie
pre učiteľa
(Haverlíková)

Diskusia

Linky
SCHOLA LUDUS: Papierová fyzika
SCHOLA LUDUS, Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania na FMFI UK v Bratislave

DoplŇujÚce informÁcie pre uČiteĽa
História papiera

11. storočie – 16. storočie

Arabi predali tajomstvo výroby papiera talianskym výrobcom. Tí významne inovovali prípravu a vlastný výrobný proces – začali využívať vodnú silu, drôtené oká, lis na papier (vyvinutý z vinárskeho lisu), vylepšili technológiu sušenia.

Zo začiatku 14. storočia pochádza najstaršia zachovaná papierová listina napísaná na Slovensku. Je ňou list kardinála Gentileho napísaný v r. 1301 alebo 1310 v Bratislave adresovaný sedmohradskému biskupovi Benediktovi. Papier na Slovensko dovážali prevažne talianski obchodníci sprostredkovane cez viedenských veľkoobchodníkov. [3]
Na začiatku 15. storočia sa už prakticky celá administratíva uskutočňovala na papieri. Taliansko stratilo svoje výsadné postavenie, do popredia sa dostávali francúzske, španielske, portugalské a nemecké papierne.

V roku 1453 Johann Gutenberg vynašiel technológiu kníhtlače a zostrojil prvý tlačiarenský stroj. Tento vynález bol veľmi významným impulzom pre výrobu papiera. Knihy sa začali šíriť v masovom meradle a tým sa zvýšil dopyt po papieri.
V 16. storočí sa vďaka deľbe práce a vyššiemu využívaniu strojov pri výrobe zvýšila výkonnosť papierní aj kvalita papiera.